17/10/20

SKV: Sport u 21 sat

SANKT PETERBURG - Najbolji hrvatski tenisač Borna Ćorić plasirao se u finale ATP turnira u Sankt Peterburgu, on je u polufinalu nadigrao Kanađanina Miloša Raonića sa 1-6, 6-1, 6-4 nakon sat i 56 minuta igre. Bio je ovo drugi međusobni susret Ćorića i Raonića u kojemu je naš igrač uzvratio Kanađaninu za poraz u Delray Beachu prije tri godine. Pobjedom protiv Raonića Ćorić je ponovio prošlogodišnji rezultat u Sankt Peterburgu kada je također stigao do finala u kojemu je uspješniji bio Rus Danil Medvedev. I u nedjelju će Ćorić za naslov igrati protiv Rusa, no ovaj put će mu suparnik biti Andrej Rubljov. Ćoriću će nastup u nedjeljnom finalu biti sedmi završni susret na ATP Touru. Dosada je osvojio dva naslova, Marakeš 2017. i Halle 2018., dok je posljednji nastup u finalu imao upravo lani u Sankt Peterburgu u rujnu. Ćorić je vrlo brzo izgubio prvi set, a ključan je bio drugi gem koji je trajao više od 10 minuta tijekom kojega je naš igrač spasio tri "break-lopte" suparnika, svaku odličnim servisom, no na četvrtu je napravio dvostruku servis pogrešku. Raonić je ekspresno potom stigao do vodstva od 5-0, a samim time i seta. No, u drugom setu se situacija potpuno izmijenila, Ćorić je počeo mnogo bolje reternirati jake Raonićeve servise te je već kod vodstva od 1-0 stigao do tri vezane "break-lopte". Iskorisio je treću za 2-0, a to je bio prvi Raonićev izgubljeni servis-gem na turniru. Ćorić se nije zaustavio na tome, kod prednosti od 3-0 s tri je odlična "winnera" stigao do prednosti od 15-40 na servis suparnika da bi tada Raonić promašio jedan bekhend te je Ćorić stigao do nedostižnih 4-0. Početkom trećeg seta Ćorić je uspio spasiti tri "break-lopte" u svom prvom servis-gemu u toj dionici igre, a nakon što je prebrodio u malu krizu ponovno je zaigrao mnogo bolje te je ključi "break" ostvario za prednost od 3-2. Do kraja dvoboja naš je igrač čvrsto držao svoj servis za bitnu pobjedu. Rubljov je do finala stigao 4-6, 6-3, 6-4 pobjedom protiv još jednog Kanađanina Denisa Šapovalova. Za 22-godišnjeg Moskovljanina to će biti osmi finale u karijeri, a dosada je osvojio pet naslova.   ZAGREB - U derbiju 8. kola Prve HNL Dinamo je u Maksimiru svladao Goricu sa 3-2 (2-0), dok je u drugom subotnjem susretu Rijeka kao domaćin svladala Varaždin sa 2-1 (2-1). Junak pobjede Dinama bio je trostruki strijelac Gavranović (32, 36, 66), dok su pogotzke za Goricu postigli Mudrinski (46) i Hamad (50). Dinamo je terensku nadmoć u prvom poluvremenu potvrdio s dva gola Gavranovića u razmaku od samo četiri minute. Švicarski je reprezentativac prvi gol postigao u 32. minuti kada je odličnim poluvolejem pogodio mrežu Kahline nakon što mu je loptu glavom spustio Lauritsen. Samo četiri minute potom Gavranović se našao na pravom mjestu nakon prolaza i ubacivanja Kastratija s desne strane.  Gorica se vratila u utakmicu s dva gola na samom startu drugog poluvremena. Već u prvoj minuti nastavka Livaković je krivo procijenio jedan centaršut, promašio loptu koja je pogodila Teophile-Catherinea i pala pred nogu Mudinskog kojemu nije bilo teško s tri metra pogoditi prazan gol. Na 2-2 poravnao je Hamad nakon sjajnog proigravanja Kalika i još boljeg "lažnjaka" kojim se oslobodio Lauritsena u kaznenom prostoru. Ipak, Dinamo je stigao do očekivane pobjede golom u 66. minuti. Gvardiol je lijepo prošao po lijevoj strani, dodao za Oršića, a ovaj je ubacio na peterac gdje je Gavranović bio brži od svog čuvara i još jednom pogodio mrežu iza Kahline. Vodeći Dinamo sada ima 19 bodova iz sedam susreta, a Gorica je ostala druga sa 16 bodova iz osam nastupa. Sva tri pogotka u Rijeci postignuta su u prvom poluvremenu. Varaždin je poveo preko Obregona (16), na 1-1 poravnao je autogolom Stolnik (20-ag), da bi pobjedu Rijeci osigurao Kulenović (36). Gosti su do prednosti stigli preciznim udarcem Obregona sa 12-13 metara koji je prošao kroz veliku gužvu pred domaćim vratima, no samo četiri minute potom Lončar je iz kornera poslao loptu u peterac varaždina gdje je Stolnik pokušao izbiti loptu ispred Escovala, ali uspio je tek skrenuti loptu u vlastitu mrežu. Rijeka je do pobjede stigla lijepim golom Kulenovića koji je glavom u padu s pet metara proslijedio loptu u gol nakon ubačaja Štefulja s lijeve strane. Četvrta Rijeka sada ima 12 bodova, ali i dvije utakmice manje, dok je Varaždin sedmi sa sedam bodova.   MILANO - Nogometaši Milana zadržali su stopostotni učinak u novoj sezoni Serie A i nakon 4. kola zahvaljujući 2-1 (2-1) pobjedi u gradskom derbiju protiv Intera. Milan, koji je u subotu bio u ulozi gostia, poveo je 2-0 golovima Ibrahimovića (13, 16), da bi Lukaku (29) smanjio na 2-1 na asistenciju hrvatskog reprezentativca Ivana Perišića još u prvoj trećini dvoboja. Iako je do kraja bilo mnoštvo izglednih prilika za pogodak, rezultat se više nije mijenjao. Do vodstva je Milan stigao nakon što je Ibrahimović sam ispravio svoj nerealizirani kazneni udarac u 13. minuti, njegov šut s bijele točke Handanovič je uspio obraniti, ali švedski je veteran bio najbrži na odbijenoj lopti te je ipak zatresao mrežu. Do kaznenog udarca je došlo jer je Kolarov neoprezno startao u svom kaznenom prostoru upravo na Ibrahimovića. Samo tri minute potom Ibrahimović je postigao još jedan gol, ovoga puta glavom nakon ubačaja Rafaela Leaoa. Inter je smanjio u 29. minuti, Perišić je uputio prizemnu loptu u peterac Milana gdje se najbolje snašao Lukaku i zatresao mrežu. Perišić je odigrao čitavu utakmicu za Inter, dok je Marcelo Brozović bio na terenu do 67. minute. Ante Rebić ztbog ozljede lakta nije konkurirao za nastup u momčadi Milana. Milan je vodeći na ljestvici sa 12 bodova, tri više od Atalante, a četiri od Napolija, dok je Inter šesti sa sedam bodova. Sampdoria je iznenađujuće na svom terenu nadigrala Lazio s čak 3-0 (2-0) golovima Quagliarelle (32), Augella (41) i Damsgaarda (74). Osma Sampdoria sada ima šest bodova, dok je Lazio 11. s četiri. Ranije u subotu je suparnik Rijeke u skupini F Europske lige Napoli na svom San Paolu uvjerljivo svladao Atalantu sa 4-1 (4-0). Napoli je pitanje pobjednika riješio s tri pogotka u razdoblju od 22. do 30. minute, dvostruki je strijelac bio Meksikanac Lozano (22, 27), a treći gol postigao je Politano (30). I prije odlaska na odmor Osimhen (42) je povisio na 4-0, da bi u nastavku Lammers (69) tek ublažio poraz gostiju. Hrvatski reprezentativni veznjak Mario Pašalić odigrao je čitav susret za Atalantu, dok je Boško Šutalo ostao na klupi gostiju.   MANCHESTER - U susretu 5. kola Engleske lige Manchester City je slavio kod kuće protiv Arsenala s 1-0. U ne baš spektakularnoj utakmici momčad Pepa Guardiole je slavila pogotkom Raheema Sterlinga u 23. minuti kada je u mrežu pospremio odbijenu loptu nakon udarca Fodena. City je sada došao na deseto mjesto ljestvice sa sedam bodova i utakmicom manje, dok je Arsenal peti s 9 bodova. Ranije su Nogometaši Evertona i Liverpoola odigrali u gradskom derbiju na Goodison Parku 2-2, pa je Everton i dalje ostao vodeći. U spektakularnom "Merseyside" derbiju viđen je sjajan nogomet, četiri gola, pregršt šansi i crveni karton. Everton je u susret ušao kao vodeći sa sve četiri pobjede, a Liverpoolu je ovo bila prva utakmica nakon šokantnog 2-7 poraza kod Aston Ville. Redsi su dvaput vodili preko Manea (3) i Salaha (72), ali se Everton vraćao pogocima Keanea (19) i Dominica Calvert-Lewina (81), koji je tako zabio gol u svakom od dosadašnjih pet susreta prvenstva. U 90. minuti napadač Evertona Richarlison zaradio je crveni karton zbog grubog starta na Thiagu Alcantari, a dvije minute kasnije Henderson je postigao gol za prvake, koji je poništen nakon odluke VAR-a zbog milimetarskog zaleđa Manea. Everton vodi s 13 bodova, a Liverpool je drugi s 10. Chelsea i Southampton su u Londonu odigrali 3-3. Chelsea je vodio s 2-0 i 3-2, ali su se gosti ipak spasili poraza golom Jannika Vestergaarda u drugoj minuti sudačke nadoknade. Sva tri gola za domaće zabili su Nijemci - Timo Werner (15, 28) i Kai Havertz (59), dok su strijelci za Southampton još bili Danny Ings (43) i Che Adams (57). Mateo Kovačić nije bio u sastavu domaćih.   MADRID - Novi prvoligaš Cadiz napravio je senzaciju svladavši u utakmici 6. kola španjolskog prvenstva u Madridu Real s 1-0. Cadizu je to prva pobjeda protiv Reala još od 1991. godine, kada je za njih igrao i bivši hrvatski izbornik Igor Štimac, a "Kraljevski klub" je doživio prvi poraz u Primeri nakon sedam mjeseci. Honduraški napadač Anthony Lozano doveo je Cadiz u vodstvo već u 16. minuti, a začuđujuće, taj gol je ostao jedini na utakmici. Nakon vrlo slabog izdanja Reala u prvom dijelu, Zinedine Zidane je u nastavku, u 46. minuti napravio čak četiri izmjene, a tada je zamijenjen i Luka Modrić. No, rezultat se nije promijenio, Vinicius Jr je promašio zicer glavom, a Karim Benzema je u završnici pogodio vratnicu. Unatoč porazu, Real je i dalje prvi sa 10 bodova, ali iz pet utakmica, dok je Cadiz drugi također s 10 bodova, ali iz šest dvoboja. Ranije je Atletico Madrid slavio kod Celte u Vigu s 2-0 pogocima Luisa Suareza (6) i Yannicka Carrasca (90).   BERLIN - U derbiju 4. kola Bundeslige Borussia Dortmund je slavila s 1-0 kod oslabljenoga Hoffenheima, za koji nije igrao zaraženi Andrej Kramarić. Za Borussiu su na klupi ostali Marco Reus i Erling Haaland, a ušli su zajedno u igru u 64. minute. U 78. minuti upravo je njihova akcija rezultirala Reusovim golom, jedinim na utakmici. Leipzig je teškom mukom svladao kod kuće Mainz s 2-0. Prvi gol je postigao u prvom dijelu Angelino na dodavanje Danija Olma, a pobjedu je potvrdio Danac Yussuf Poulsen (66). Bayern je kod novoga prvoligaša Arminije u Bielefeldu slavio sa 4-1 i probio se na drugo mjesto. Minhenski stroj za golove zabio je četiri gola u prvih 50 minuta - po dva Mueller (8, 50) i Lewandowski (25, 45+1) , a onda stao pa su domaćini smanjili preko Doana (58). U 76. minuti isključen je Bayernov Tolisso zbog grubog starta. Bayern se pobjedom probio na drugu poziciju, ima 9 bodova kao i Borussia (D), dok vodi Leipzig s 10 bodova.   GLASGOW - Hrvatski nogometni reprezentativac Borna Barišić odigrao je čitav susret za Rangers koji je u najvećem škotskom derbiju kao gost svladao Celtic sa 2-0 (1-0) u susretu 11. prvenstvenog kola. Oba gola za Rangers postigao je stoper Connor Goldson, prvoga glavom u 9. minuti nakon ubačaja Taverniera, a drugog u 54. minuti nogom kada je najbrže reagirao na odbijanac. Vodeći Rangers sada ima 29 bodova, četiri više uz utakmicu više od drugog Celtica. Nikola Katić zbog ozljede koljena nije konkurirao za nastup u momčadi Rangersa.   ZAGREB - Srebrni hrvatski olimpijac Filip Ude (GK MZ Macan) ukupni je pobjednik prvog izdanja CRO-GYM gimnastičke lige. Čakovčanin je u 1. kolu u Osijeku bio treći, zatim slavio na svom terenu u Nedelišću, da bi danas u Sportskom centru Lučko u završnom 3. kolu ponovno bio najbolji i uzeo ukupnu pobjedu. Suci su njegovu vježbu na konju s hvataljkama (start 6.0) ocijenili sa 14.800, Robert Seligman bio je danas drugi sa 14.700 (start 5.9), parteraš Aurel Benović treći sa 14.600 (6.3), a aktualni viceprvak svijeta i Europe na preči, Tin Srbić, četvrti s ocjenom 13.833 (6.5). U ukupnom poretku seniora iza Udea koji je skupio 75 bodova smjestio se danas petoplasirani Jakov Vlahek (52 boda), treći je Srbić sa 50 bodova, a slijede ga Seligman (24), Renato Prpić (17) i Benović (15). Juniorsku CRO-GYM ligu osvojio je Liam Rabić (ZTD Hrvatski Sokol) ispred srebrnog Matea Žugeca (GK Vindija).   VUKOVAR - Marko Bićanić pobjednik je 19. ultramaratona Zagreb-Vukovar koji se pod nazivom "Putevima dragovoljaca HOS-a i bojovnika Domovinskog rata" održao u znak sjećanja na pripadnike zagrebačkog HOS-a koji su u rujnu i listopadu 1991. iz Zagreba krenuli u Vukovar braniti od agresora taj grad i Hrvatsku. U cilj na Ovčari kod Vukovara Bićanić je stigao u ukupnom vremenu 30:38:55, drugi je bio Alexey Belosludsev s ukupnim vremenom 32:54:26, a treći Mario Štiftar s ukupnim vremenom 38:48:69. Po dolasku na Ovčaru organizatori i natjecatelji položili su vijence i zapalili svijeće podno spomen obilježja odajući počast svim poginulim i umrlim hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata. Ultramaraton Zagreb-Vukovar, dug 344,1 kilometar, jedan od težih u ovom dijelu Europe, trčao se od 13. do 17. listopada kroz pet dionica i to Zagreb-Ivanić Grad (50, 6 km), Ivanić Grad-Novska (70 km), Novska-Slavonski Brod (90,5 km), Slavonski Brod-Osijek (84 km) i Osijek-Ovčara (47km).   KOELN - U finalu ATP turnira tnisača u Koelnu igrat će Nijemac Alexander Zverev i Kanađanin Felix Auger-Aliassime. Prvi nositelj Zverev plasirao se u finale 7-5, 7-6 (3) pobjedom protiv Španjolca Alejandra Davidovicha, dok je treći nositelj Auger-Aliassime bio bolji od drugog nositelja, još jednog Španjolca Roberta Bautiste sa 6-3, 1-6, 6-3. Za 23-godišnjeg Zvereva ovo će biti 20. finale u karijeri, a drugi u 2020. nakon što je sredinom rujna izgubio u završnici US Opena. Posljednji od svojih 11 naslova Zverev je osvojio u svibnju prošle godine u Ženevi. Mladi, 20-godišnji Auger-Aliassime stigao je do svog šestog finala u karijeri, a trećeg ove godine nakon Rotterdama i Marseillea, ali još uvijek čeka na prvi trofej.   SANTA MARGHERITA DI PULA - Talijanski tenisač Marco Cecchinato (ATP - 103.) i srpski igrač Laslo Đere (ATP - 74.) finalisti su ATP turnira na Sardiniji. Đere je do svog drugog finala na ATP Touru stigao nakon što mu je domaći predstavnik Lorenzo Musetti (ATP - 143.) predao meč u trećem setu zbog ozljede desnog lakta. U trenutku predaje Đere je vodio sa 2-6, 6-2, 4-1. Marco Cecchinato se do nedjeljnog finala probio pobijedivši Srbina Danila Petrovića (ATP - 166.) sa 6-1, 6-0. Talijanu je ovo četvrto ATP finale u karijeri. I Đere i Cecchinato su u svojim dosadašnjim finalnima imali stopostotni učinak. Đere je bio pobjednik u Rio de Janeiru prošle godine, a Talijan je osvajao naslove u Umagu i Budimpešti 2018. te u Buenos Airesu 2019.   VALDOBBIADENE - Svjetski prvak u vožnji na kronometar, Talijan Filippo Ganna (INEOS Grenadiers) potvrdio je svoju odličnu formu u toj disciplini pobjedom u 14. etapi ovogodišnjeg "Gira d'Italia" voženoj od Conegliana do Valdobbiadonea u dužini od 34.1 kilometra. Ganna je zadanu dionicu svladao za 42:40 minuta, 26 sekundi brže od drugoplasiranog momčadskog kolege i prošlogodišnjeg svjetskog prvaka na kronometar, Australca Rohana Dennisa (INEOS Grenadiers), dok je treće mjesto zauzeo Amerikanac Brandon McNulty (UAE Emirates) sa 1:09 minuta zaostatka za Gannom. Za Gannu je ovo već treća etapna pobjeda na ovom "Giru", bio je najbolji i u prvoj etapi voženoj na kronometar u Palermu, a osvojio je i jednu cestovnu etapu, prvi je ciljem prošao u petoj etapi. Mladi 22-godišnji Portugalac Joao Almeida (Deceuninck-QuickStep) nastavio je sa svojim sjajnim predstavama, šestim mjestom u etapi povećao je svoju prednost u ukupnom redoslijedu, sada ima 56 sekundi bolje vrijeme od drugog Nizozemca Wilca Keldermana (Sunweb), odnosno 2:11 minuta prednosti u odnosu na trećeg Španjolca Pella Bilbaoa (Bahrain-McLaren). Hrvatski prvak Josip Rumac (Androni Giocattoli) u 14. je etapi ostvario 91. vrijeme sa 6:17 minuta zaostatka za Gannom te je u ukupnom redoslijedu 82. sa 1:45:05 sati iza Almeide.   SOELDEN - Talijanska skijašica Marta Bassino stigla je do svoje prve pobjede u austrijskom Soeldenu, gdje je u subotu tradicionalnom veleslalomskom utrkom otvorena nova sezona Svjetskoga kupa u alpskom skijanju. Za 24-godišnju Talijanku to je druga pobjeda u karijeri na natjecanjima za Svjetski kup, do koje je stigla ispred 30-godišnje sunarodnjakinje Federice Brignone nadmašivši je u dvije vožnje za 14 stotinki sekunde. Treće mjesto je sa zaostatkom od jedne sekunde i 13 stotinki osvojila Slovakinja Petra Vlhova.