Dinamo- Benfica 1:0
08/03/19

nogomet

Nogometaši Dinama savladali su portugalsku Benficu na Maksimiru s 1:0 u prvoj utakmiici osmine finala Europske lige. Modri su od prve minute krenuli s visokim pritiskom i pokušali su nametnuti svoj ritam, što im je i uspjevalo, ali bez šansi za ugroziti vrata Vlachodimosa. I onda jedna okomita oštra lopta prolazi kroz obranu modrih, a Grimaldo izlazi sam pred Livakovića, no kapetan Dinama brani pokušaj. U 11 minuti uzvratio je Mislav Oršić probivši po lijevoj strani, ali njegov udarac s ruba šesnaesterca odlazi pokraj gola. U 19. minuti ponovo je Oršić po lijevoj strani ušao u opasnu zonu, proigrao je Danija Olma, a Španjolčev udarac sa 20-ak metara Vlachodimos krajnjim naporom izbija u korner. U 27. minuti proradila je i desna strana Dinamovog napada. Damian Kadzior oslobodio si je prostor za udarac, no i on je pucao malo pokraj vratnice. Poljak je već u sljedećem napadu iznudio prekršaj na 20 metara od gola, sam ga je izveo, a vratar Benfice vršcima prstiju odbija loptu u korner. U 39. minuti Oršić je još jednom bio u prodoru, odličio se na proigravanje Olma kojeg u šesnaestercu ruši Ruben Dias, a Bruno Petković realizira kazneni udarac za veliko vodstvo modrih. U sudačkoj nadoknadi Olmo je fantastično proigrao Gojaka, ali vratar Benfice kao i Livaković na početku brani 100% šansu. Dinamo je već u 48. minuti stvorio lijepu priliku, Kadzior je proigrao Olma čiji udarac odlazi preko gola. Primirila se igra nakon toga i sljedeća poluprilika došla je tek u 67. minuti kada je Filip Krovinović povukao kontru za Benficu i pucao iz daljine, ali Theophile-Catherine na vrijeme je blokirao udarac.U 84. minuti, Grimaldo je pokušao iz daljine iznenaditi Livakovića, ali vratar modrih je sigurno intervenirao. Pojačala je Benfica pritisak posljednjih pet minuta, pokušao je i Gabriel udarcem izvan kaznenog prostora, no bio je neprecizan. Sjajnu priliku imao je Dinamo u 90. minuti, Šitum je centrirao na drugu vratnicu, lopta je došla do Oršića koji puca iz voleja visoko preko gola. Posljednju priliku imao je Šitum nakon kornera, lopta je pogodila vanjski dio mreže, no Dinamo je upisao pobijedu koja donosi Hrvatskoj petog predstavnika u Europi u sezoni 2020./21.