EP streljaštvo
19/03/19

Osijek

Prvog dana Europskog prvenstva u streljaštvu zračnim oružjem u Osijeku održana su natjecanja za juniore i juniorke u zračnoj puški te natjecanje mješovitih juniorskih ekipa u zračnom pištolju.Od hrvatskih predstavnika najbolji plasman ostvarili su Marijana Matea Štrbac i Borna Butković koji su u natjecanju mješovitih ekipa u zračnom pištolju zauzeli šesto mjesto sa 758 pogodaka te im je za samo jedan krug izmakao plasman u finale. U ovoj disciplini natjecali su se još Maja Kuzman i Leon Luka Čelić koji su sa 722 pogotka završili na 34. poziciji. Zlato su osvojili Ukrajinci Jana Čučmarova i Ihor Solovej sa 480.4 pogodaka u finalu, srebro Nijemcima Andrei Katharini Heckner i Jonathanu Niklasu Maderu sa 470.1, a bronca Rusima Nadeždi Kolodi i Andreju Čilikovu sa 410.3. U konkurenciji juniorki u zračnoj puški najbolja hrvatska predstavnica bila je Amadea Urbas koja je završila na 19. poziciji sa 622.6 pogodaka, Estera Herceg je bila 33. sa 619.7, a Melanie Glad 57. sa 612.3. Ekipno su naše juniorke zauzele 12. mjesto sa 1854.6 krugova. Zlatnu medalju osvojila je Dankinja Stephanie Grundsoee sa 248.0 krugova, 0.2 više od srebrne Njemice Anne Janssen, dok je broncu osvojila Oceanne Marianne Muller sa 227.2 krugova, dok su u ekipnoj konkurenciji najbolje bile Ukrajinke sa 1876.4 krugova ispred Njemica sa 1869.6 i Norvežanki sa 1868.1. Kod juniora hrvatski su predstavnici završili između 30. i 39. mjesta, Tin Živčić je bio 30. sa 614.5 krugova, Josip Sikavica 32. sa 613.6, a Luka Štrbenac 39. sa 610.8, a to je bilo dovoljno za 10. mjesto ekipno sa 1838.9 krugova. Novi europski juniorski prvak je Čeh Filip Nepejchal s novim europskim rekordom u finalu od 252.0 krugova, a srebro i broncu su osvojili Mađari Zalan Pekler sa 250.0 i Marton Istvan Klenczner sa 227.9 krugova. Momčadsko zlato osvojili su Mađari sa 1871.5 krugova, srebro Rusi sa 1867.0, a broncu Česi sa 1865.5.