Hrvatska druga
27/09/19

U posljednjem 9. kolu Europskog momčadskog seniorskog šahovskog prvenstva u kategoriji iznad 50 godina u Malom Lošinju reprezentacija Hrvatske postigla je i osmu pobjedu, nad Španjolskom s 4:0, ali nije uspjela preteći Rusiju u borbi za naslov prvaka.

Rusi su svladali Irsku s 3,5:0,5, pa je zbog jednakog broja meč-bodova (17) odlučivao bolji dopunski kriterij – Olimpijski Sonneborn-Berger (OSB) bez najslabijeg rezultata. Tu je Rusija bila za nijansu bolja 284:280, pa joj je pripala zlatna medalja, a Hrvatska je osvojila srebro. U našoj momčadi sjajno su igrali Zdenko Kožul i Nenad Ferčec, koji su najuspješniji pojedinci cijeloga natjecanja s 8,5 bodova iz 9 partija. Robert Zelčić osvojio je 7,5, a Bojan Kurajica 7 bodova. Ugodno je iznenadila naša druga selekcija, koja je osvojila peto mjesto s 9 meč-bodova. Najveće zasluge za to pripadaju Zlatku Martiću, koji je osvojio 6,5 bodova iz 8 partija.

Rezultati 9. kola:

Hrvatska-1 – Španjolska 4:0, Irska – Rusija 0,5:3,5, ECA Maribor – Agder 3,5:0,5, Engleska-1 – Češka 1:3, Austrija – Njemačka (žene) 2,5:1,5, Hrvatska-2 – Engleska-2 2,5:1,5. Zbog neparnog broja momčadi slobodan je bio Steiermark.