Ju obranila naslov
23/11/18

Kineskinja Wenjun Ju na najteži mogući način obranila je naslov svjetske prvakinje. Ponovno je pobijedila na prvenstvu "prema teniskoj formuli" nakon što je redom eliminirala Australku Kathryn Hardegen (2:0), Amerikanku Irinu Krush (1,5:0,5), Kineskinju Mo Zhai (1,5:0,5), Uzbekistanku Gulrukhbeg Tohirjonovu (1,5:0,5), Ruskinju Aleksandru Kosteniuk (1,5:0,5) i u finalu Ruskinju Katerinu Lagno (5:3).

Nakon što je u finalu Wenjun Ju u posljednji trenutak izjednačila na 2:2, odluka o novoj svjetskoj prvakinji pala je danas u doigravanju ubrzanim tempom. Najprije je odigran dvoboj od dvije partije u tempu od 25 minuta za cijelu partiju uz dodatak od 10 sekundi nakon svakog odigranog poteza, koji je nakon dva remija završen neodlučenim rezultatom 1:1. U drugoj seansi doigravanja – u mini-dvoboju od dvije partije na 10 minuta uz dodatak od 10 sekundi Wenjun Ju je slavila s 2:0 i tako eliminirala svoju suparnicu s uvjerljivih 5:3. Prvu partiju na 10 minuta Kineskinja je kao crna dobila sjajnom igrom u završnici, a u drugoj partiji u potpuno jednakoj poziciji Katerina Lagno je previdjela damu.